Говоримо українською правильно. Урок №3. «Старий-новий» правопис

Опубликовано в Новости  Автор: AdminGWP
Апрель 7th, 2021

Увaжaeмыe читaтeли! Автор прoдoлжaeм нaш прoeкт «Гoвoримo укрaїнськoю прaвильнo». Рaз в двe нeдeли вмeстe с языкoвeдaми, филoлoгaми и культурoлoгaми будeм рaзбирaть всe сaмыe рaспрoстрaнeнныe oшибки и нахватываться гoвoрить грaмoтнo, a нe нa суржикe.

Нaш сeгoдняшний урoк будeт пoлeзeн всeм тeм, ктo в своя рука с нoвoстью oб oтмeнe прaвoписaния, ввeдeннoгo в 2019 гoду, нe мoжeт рaзoбрaться, пo нoвым либо — либо стaрым прaвилaм грaмoтнo писaть. Oсoбeннo этo вaжнo будeт тeм, ктo в этoм гoду сoбирaeтся сдaвaть ВНO пo укрaинскoму языку и литeрaтурe, тaк кaк цeнoй oшибки в нaписaнии измeнeнныx слoв мoжeт стaть нexвaткa бaллoв для того пoступлeния.

В слeдующий рaз, 15 мaртa, ты да я пoгoвoрим oб аналогах русскоязычных пословиц и предложим варианты национальных фразеологизмов, которые являются далеко не просто калькой с русского языка, а носят автокефальный характер и дают возможность сообщить разнообразие и красочность мелодичной украинской речи.

Норми чинного українського правопису: врахуйте це в ЗНО

«Український правопис, затверджений у 2019 році, залишається чинним — манером) стверджує міністр юстиції Деня Малюська. — Рішення Окружного адміністративного суду Києва щодо затвердження урядом нової редакції українського правопису неважный (=маловажный) набуло чинності, тому цьогорічне ЗНО определённо відбудеться за новим правописом«.

Це означає, що учні можуть спокійно продовжувати вчити український правопис, затверджений у 2019 році, та готуватися ради ним до цьогорічного ЗНО. «Враховуючи стандартну тривалість судового розгляду в умовах пандемії, ми далеко не очікуємо яких-небудь сюрпризів щодо правопису предварительно закінчення ЗНО. Тому як мінімум по цьогорічного ЗНО зміни правил правопису мало-: неграмотный відбудеться. Тому вчіться спокійно і безвыгодный зважайте на судові баталії«, — запевнив міністр.

Тому «Шоферить» разом з філологинею і мовознавицею Ольгою Погода розбиралися в питаннях, які школярам запам’ятовуються найважче, та нагадали идеология, щоб на іспиті маловыгодный було помилок. 

«ТОП-100″ та «ТОП-чирик» писати не можна

Згідно з досі чинним правописом, модне словцо «топ» можна поєднувати неважный (=маловажный) з усіма словами. Увага! Устройство «топ-» не поєднуваний із числівниками. Тобто написання звичних про усіх заголовків на кшталт «топ-100″, «топ-десяток» тощо вважається порушенням правопису та зарахується после помилку.

Назви сайтів — українськими літерами, а назви мотор — У лапках

Назви сайтів та інших інтернет-ресурсів пишемо тільки українською, з обов’язковим відмінюванням.

Назви сайтів минуя родового слова пишемо з малої літери (твітер, ґуґл). Назви сайтів з родовим одно слово пишемо з великої літери й в лапках (сеть «Фейсбук», ресурс «Вікіпедія»). Назви сайтів, вжиті як назви юридичних осіб, пишемо з великої літери та не принимая во внимание лапок (РНБО ввела санкції проти Яндекса).

Також слід пам’ятати, що назви інформаційних агентств пишемо з великої літери (крім родової назви) і минус лапок: агентство Українські Національні Новини, агентство Франс Прес, агентство Інтерфакс (раніше такі назви писали в лапках).

Слід звернути увагу і сверху напис торгових марок. Ви безвыгодный зробите помилку, тільки якщо візьмете предварительно уваги все речення, в якому ця пломба вживається. Наприклад, торгову марку автомобіля богослужение писати з великої літери: «Автомобілі «Жигулі» виробляли з 1970 по мнению 2014 рік». Але якщо таке глагол вживається як загальна назва, в таком случае з малої: «Він приїхав держи новенькій «ауді».

Це стосуються і таких словосполучень, як літак «Русик», вантажівка «Рено», автобус «Богда», трактор «Слобожанець». Але назви самих цих виробів (крім назв, що збігаються з власними назвами), беруться в лапки та пишуться з малої букви: «запорожець», «народный вагон», «боїнг», «панасонік», але, якщо вони пішли від власних назв: «Тесла», «Таврія». Винятки: «жигулі», «мерсюк».

Увага! У побутовому вживанні назви засобів пересування можуть вживатися сверх лапок: приїхали на запорожці; каталися нате мерседесі.

Також слід враховувати, що назви, пов’язані з релігією, ми як писали, (на)столь(ко) і пишемо з великої літери. Але в усталених словосполученнях розмовного мовлення, мол слова Бог, Господь та ін. малограмотный вживаються як їх найменування, пишемо з малої літери: «Зиждитель зна що», «бог з тобою», «господи боженька мій», «дай боженька», «боже збав» тощо.

Ігорю, Олеже та закінчення -О

В імені Ігор змінений кличний відмінок: тепер Ігорю, раніше було Ігоре. Також кокиль по батькові від нього тепер подається як Ігорьович, раніше була Ігорович.

В (видах імені Олег встановлена кокиль кличного відмінка Олеже, що раніше вважалася неправильною, але як варіант залишена і стара оформление Олегу.

Розширене застосування кличного відмінка у групах слів. Пам’ятайте: у звертаннях, що складаються з двох особових імен — імені та объединение батькові, із загальної назви та прізвища та ін., форму кличного відмінка мають обидва краснобайство: Оксано Іванівно, Людмило Григорівно, друже Миколо, колего Ольго,  пане Віталію тощо.

Іноземні власні назви з однією -К

Іноземні власні назви, у яких в оригіналі є сполучення букв -CK-, писатимуться з однією -К. Наприклад, з однією літерою К пишемо ім’я подруги Тамара Соєра Бекі, а також прізвища Дікенс, Текерей та інші (раніше у них були дві літери К).

Російські імена перекладаємо, румунські — ні

Ще одна розповсюджена помилка, якої припускаються школярі: іноземні  імена безграмотный перекладають українською. За поки що чинним правописом білоруські та російські імена без- транслітеруємо, а передаємо українськими відповідниками: наприклад, російське ім’я Геня — українською буде Євген, а никак не Євгеній, як писав дехто.

Але це стосується лише імен білорусів і росіян: поруч із Володимиром чи Давидом із цих країн зберігаємо румуна Владіміра чи грузина Владімера, німця Давіда чи вірменина Давіта тощо.

Винятки становлять тільки узвичаєні імена деяких білоруських письменників та діячів культури, такі як Алесь Адамович, Пятрусь Перегиб, Ригор Бородулін та ін.

Російські чоловічі прізвища вследствие -ИЙ

Російські чоловічі прізвища прикметникового зразка тепер передаються помощью –ИЙ. Навіть якщо в російському оригіналі –ОЙ (раніше такі прізвища залишали це закінчення і в українській передачі): Донський, Крутий, Трубецький, Полевий, Босий тощо.

Увага! Винятком лишається тільки прізвище Великий писатель земли русской.

Також прізвища чоловічого роду другої відміни, які закінчуються держи -ИН, -ІН, -ЇН, у давальному відмінку однини можуть мати й закінчення -ОВІ, а отнюдь не тільки –У. Наприклад: Володину — Володинові, Михайлишину — Михайлишинові, Ільїну — Ільїнові та ін.

Більше дефісів

Географічні назви, що починаються зі Східно-, Західно-, Північно-, Південно-, Центрально-, пишуться з великої літери (обидва болтология) і через дефіс: Східно-Китайське каспий (раніше Східнокитайське), Південно-Західна залізниця, Західно-Казахстанська местность.

Але слова з першим іншомовним компонентом анти-, распря-, віце-, екс-, лейб-, обер-, штабс-, унтер-, боди- та ін. пишуться тільки в один прием: ексміністр, віцепрем’єр, онлайн, бодибілдер тощо (раніше ці стихи писалися через дефіс).

Увага! Якщо такі іншомовні компоненти приєднані прежде власного імені, то їх пишемо з дефісом: Фавн-Європа, псевдо-Фауст.

Пів- окремо аль разом

Пів- у значенні хозяйка пишемо тільки окремо: пів аркуша, пів відра, пів години, пів літра, пів міста, пів огірка, пів острова, пів яблука, пів Європи, пів Києва, пів України.

Але якщо пів- з наступним іменником у формі називного відмінка становить єдине поняття і мало-: неграмотный виражає значення половини, ведь пишемо разом: півколо, півмісяць, півострів, півкуля та ін.

Надобно запам’ятати

Тепер пишемо інакше фр: священник (через дві Н); проєкт, проєкція (выше Є); госпіс (через Г).

Слово «протоиерей» тепер пишемо з двома Н, як і в інших словах зі збігом однакових приголосних нате межі кореня і суфікса; раніше воно було фактичним винятком і писалося з однією Н.

Языкоблудие «проєкт», «проєкція» тепер пишемо при помощи Є, як і в інших схожих випадках, для кшталт «траєкторія», «ін’єкція», «об’єкт» та інші стихи з латинським коренем –ject–, що було запроваджено раніше (в области старим правилам вони писалися по вине Е і їх можна було назвати винятками).

Дисфемизм «госпіс» тепер пишемо з Г получай початку. Це також стосується таких слів, як «Гінді» та «Гельсинки». Раніше ці пустозвонство писалися через «х». Фонетично близькі впредь до h звуки в словах іншомовного походження передаємо посредством «х».

  • Говоримо українською правильно. Острастка №1: в помощь кассирам и риелторам
  • Говоримо українською согласно правилам. Урок №2: хештег чи кришмітка

Комментарии закрыты.